Çivril Ekonomisi

on

Çivril ekonomisi tarıma dayalıdır. Bir tarım kentidir Çivril. Elma ilçede en çok tarımı yapılan ürünüdür. Bundan dolayıdır ki ilçede çok sayıda soğuk hava deposu bulunur.

Fakat çoğu zaman elmanın pazarlamasına meydana gelen sorunlar üreticiyi zarara uğratmış, üretici daha çok gelir getiren sofralık ayçiçeğine yönelmiştir. Sofralık ayçiçeği üretiminde ilçemiz büyük bir atağa kalkmış ve sofralık ayçiçeği üretiminde Türkiye’de hatırı sayılır bir yer edinmiştir.

Kuş Bakışı Çivril ve Ayçiçeği Tarlaları.

Çivril Ovası’nın sulanabilir olması ve iklim koşullarının uygun olması nedeniyle tarımdan elde edilen gelir yüksektir. Halkın çoğunluğu geçimini tarımdan sağlar. İlçede elma ve ayçiçeği üretiminin yanında hatırı sayılır bir oranda şeftali, kiraz, kayısı ve buğday üretilir. İlçemizin kırsal mahallelerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bu yörelerdeki ilçe halkımızın en büyük geçim kaynağıdır hayvancılık.

Akdağ ve Haşhaş Tarlası. Fotoğraf: FATİH AYHAN

Çivril’de fabrikalaşma azdır. Tarım ürünlerini işleyen birkaç fabrika vardır. İlçede iki tane sanayi sitesi bulunur. Burada halk küçük ölçekte çeşitli (mobilya, tarım aletleri, vb.) ürünler üretirler.Üreticilerimiz zaman zaman ürünlerini pazarlama konusunda sıkıntıya düşmektedir. Bu sıkıntılarını çözüme kavuşturmak ve üreticilerinin ürünlerini değerinde satabilmeleri için ilçede bir ticaret borsasının yapımına başlanmıştır.

İlçemizle ilgili istatistiki(ekonomi) veriler aşağıda verilmiştir:

İçerik Güncelleniyor…………………………………….

Önceki İçerikÇivril Nüfusu
Sonraki İçerikBeycesultan Türbesi