Işıklı Gölü Hakkında

Işıklı Gölü Büyük Menderes Nehrini besleyen kaynakların üzerinde, Akdağ’ın güneyinde yer alan maksimum 7 m. derinliğinde tatlısu gölüdür. Göl; Kufi Çayı, Akçay, Işıklı kaynakları, yeraltı suları ve Büyük Menderes’in yukarı havzadaki iki büyük kolu tarafından beslenir. Işıklı gölün orta kesimlerinde kuvvetli rüzgârlarla yer değiştiren saz adacıkları, kuzey doğusunda sazlık ve bataklık alanlar bulunmaktadır. Bu adacıklar su kuşlarının barınma ve üreme yerleridir.

Yüzölçümü 7300 ha. koordinatları 38º14’K 29º55’D, rakım 821 metredir. Kurak ve yağışlı dönemlerde alanı genişleyip daralır. Kuaternerdeki tektonik olaylar sonucu, Kufi çayının taşımış olduğu alüvyonların ovanın güneydoğusundaki çukurluğun batısında birikmesiyle oluşmuştur. Gölün batı, güney ve doğu kıyıları seddelerle çevrilidir. Bugün sulama amaçlı rezervuar olarak kullanılmaktadır.

Yazı Kapak Fotoğrafı:  Tayyar KARABULUT

Önceki İçerikGökgöl Işıklı Sulak Alanı
Sonraki İçerikGökgöl

1 Yorum

  1. Görsel olarak çok karmaşık, kesik kesik bir video olmuş, şahsen bir şey anlaşılmıyor. Müzik klibi seçimi de yanlış. Şirket ya da hizmet tanıtımı gibi olmuş. Daha güzel bir tanıtımı hak ediyor Işıklı Gölü.

Yoruma kapalı.