Akdağ Hakkında

Akdağ: Denizli ilinde Çal, Çivril ve Afyon ilinde Dinar, Sandıklı ilçeleri arasında kalan bir dağ. İki zirvesinden yüksek olanı 2446 metre, diğeri 2345 metre yüksekliğindedir.

Akdağ ve çevresinin içerdiği rekreasyon potansiyeli, yaban hayatı zenginliği, ilgi çekici güzel manzara açılımları nedenlerinden dolayı tabiat parkı olarak ayrılmıştır. Akdağ ve yakın çevresinin sahip olduğu dağ, kanyon, vadi ve peyzaj değerleri, mevcut bitki örtüşü ve yaban hayatı özelliği nedeni ile korunması ve koruma-kullanma dengesi içerisinde farklı rekreasyon kullanımlarına imkan sağlayacak şekilde geliştirilerek, bölge ve ülke ölçeğinde kullanımının sağlanması ve etkin bir şekilde korunarak, gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılması amaçlanmıştır.

Kocayayla ve Tokalı Kanyonu eşsiz güzellikler barındırır.

Birçok ağaç, ağaççık, çalı ve otsu bitkiler, endemik bitki türleri de mevcuttur. Ehrami Karaçam’da endemik olarak bulunmaktadır. Alanın ekolojisinin yüksekliğe bağlı klimaks dağ ekosistemlerini içermesi ile çeşitli omurgalılar (kuşlar ve büyük memeliler) için önemli yaşam, alanları sunmaktadır. Alanda Geyik ve Yılkı Atları mevcuttur. Yapılan envanter çalışmasına göre geyik sayısının 500’ün üzerinde olduğu bilinmektedir.

Donan Işıklı Gölü ve Muhteşem Akdağ. Fotoğraf: Fatih AYHAN

Ayrıca alan, koruma altındaki kuş türlerinden kara akbaba, kızıl akbaba, sakallı akbaba ve küçük kartal gibi yırtıcı kuşlarla önemli kuş alanlarındandır.

Bütün bu özellikleriyle AKDAĞ; Karadeniz Yaylalarını aratmayacak niteliktedir.

Kaynak: Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kaynak: Orman ve Su İşleri Bakanlığı Denizli Şube Müdürlüğü

İlgili İçerikler

Akdağ