Ana SayfaÇivrilÇivril'de Kültürel Yapı

Çivril’de Kültürel Yapı

-

Kültürün en önemli ögesi dildir. Bundan dolayı öncelikle ilçemizde kullanılan dilden başlamamız gerekir. İlçemizde Ege ağzı sıkça kullanılır. Bu ağzın bütün özelliklerini halkımızın konuşmalarında görebilirsiniz. Bu ağız ilçede genellikle orta ve yaşlı kesimde kullanılır. İlçede eğitim ileri seviyede olduğu için genç kuşak arasında yerel ağız az kullanılmaktadır.

Çivril'de Kültürel  Yapı
Çivril’de Kültürel Yapı. Çivril Elma Festivali

İlçemizin üç tarafının dağlarla çevrili olması, Ege’nin en büyük dağlarından olan ve kendi içinde eşsiz güzellikler bulunduran Akdağ’ın olması, Büyük Menderes nehrinin ovayı ikiye bölmüş olması ve burada sayamadığımız nice güzelliklerin bulunması sebebiyle ilçe halkımız boş vakitlerini güzel ve mutlu bir şekilde geçirmektedirler.

İlçede gelenekselleşmiş olan elma festivali her sene düzenlenmektedir. Festivalde ilçemizin tanıtımı çok güzel bir şekilde yapılmaktadır.Festival süresince ilçe tarihini ve başka konuları içeren konferans ve paneller düzenlenerek ilçe kültürel yaşamına katkı sağlanmaktadır. Bu festivallere katılım her sene katlanarak artmaktadır. Festival ilçemizin en önemli kültürel faaliyeti konumundadır.

Çivril'de Kültürel  Yapı
Çivril’de Kültürel Yapı

İlçe halkımız Türk gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Bu bağlılığını düğünlerinde, yemeklerinde, giyim ve kuşamlarında, insanlar arası ilişkilerinde, kısaca tüm yaşamlarında gösterirler.

Bunların yanında ilçe halkımızın kültürel gelişimini olumlu yönde geliştiren değişik etkinlikler yapılmaktadır

Son Eklenen